QIGONG

Köklerinin 5000 yıl öncesine dayandığına inanılan Qigong, diğer ifadeleriyle Chi-Kung ya da Qigong, geleneksel Çin tıbbında, yaşam enerjisi diye de tanımlayabileceğimiz “qi” enerjisinin dengeli ve düzenli bir şekilde bedende akmasını sağlayacak çalışmalara verilen genel addır. Başka bir deyişle Qigong, belirli fiziksel duruşlar ve beden hareketlerini etkin nefes teknikleri kullanarak bedenin enerji dengesini düzenleyen Çin tıbbının ve savaş sanatlarının bir parçasıdır.

Bazen Taocu Yoga diye de bilinen Qigong, kişinin enerjisini artırmayı, zihni sakinleştirmeyi, bedene odaklanmayı, negatif enerjileri atıp bedeni pozitif “Qi” ya da yaşam gücüyle doldurmayı hedefleyen bir içsel sanattır. Tai-Chi ve Kung-Fu (Gong-Fu) gibi savaş sanatlarının en temel uygulamalarından birisi olarak kabul edilen Qigong, sağlıklı bir yaşam için kullanılan bir “iç simya uygulamaları” olarak da bilinmektedir.

Qigong’un etkin olması için tek bir form uygulanmaya başlandığında en az 25 dak. çalışılmasıdır. Öğrenilen sistem içindeki çalışmaların da günde iki kez yirmişer dakikadan birer saate kadar ve her gün tekrarlanması önerilir. Bu süreç ekstradan hızlandırılamaz; bir Çin atasözünün dediği gibi: Çam ağacını zorla büyütemezsiniz. Qi’yi hissetmiyorsanız farklı Qigong yöntemlerini birleştirmenin yararı değil zararı olur, Qi dağılır. Modern Qigong da bu yüzden tehlikelidir, sağdan soldan toplanan teknikler 10 yıl çalışılsa bile amaca götürmeyebilir. Qi türlü türlüdür; ve kaybedilen her Qi’nin bir geri dolum süresi vardır: boşalma (erkeklerde) ve ayhali (kadınlarda) sırasında kaybedilen Qi 30 günde geri kazanılırken, kimi türler 4 yılda, kimileri iki saatte geri kazanılır.

Çin tibbi ve evren bilimine göre, her canlının bedeninde bulunan “Qi” enerjisi bedende, kendine has kanallar içinde, dengeli ve düzenli bir şekilde akar. Bu akış durduğu zaman canlı ölür. Kanallardaki tıkanmalar ve kirlenmeler sebebiyle akış yavaşlayabilir de. Çin düşüncesine göre hastalıklar bedendeki “qi” akışının veya dengesinin bozulmuş olmasından kaynaklanır. Tıkanıklıkların temizlenmesi ve “qi” akışı dengelenmesiyle canlı tekrar sağlığına kavuşur. Unutulmaması gereken en önemli husus “qi”nin zihin tarafından yönlendirilebilir olduğudur.

Qigong egzersizlerinin iskelet sistemi, kas tendon, sinir sistemi, dolaşım sistemi, uyku, beden ısısı, kan akışkanlığı, lenf ve hormonal sistem, cinsel enerjiler, boşaltım, sindirim sistemleri ve astım hastalıkları üzerinde etkili olduğu bilinmektedir.

Şifa Sanatları bünyesinde birbirinden farklı qi gong çalışmaları yapmaktayız. En temel seviyeden başlayarak adım adım çalışmalarımızın uygulayıcılarımız tarafından eksiksiz öğrenilmesini hedefliyoruz. Hafta içlerinde bireysel ve gruplar halinde belli formları çalışıyoruz.

Qigong Egzersizlerimiz:
Yi Jin Jing – Kas Tendon Değişim Klasiği
Xing Shen Zhuang Fa
Xing Gong Taiji Ba Gua
Dao In

Her biri tamamen katılımcılarımızın bedensel durumlarına ve ihtiyaçlarına göre şekillendirilmekte ve çalışma programı bunlara göre düzenlenmektedir.

Bizimle iletişime geçin, randevu alın sizin için en uygun çalışma ile birlikte ilerleyelim.

Flyer1

QiGong, Chikung, Chigong, qigong, chi kung, chi gong

wide-logo